Vaknar klockan 05.00 Har fått sova fler sammanhängande timmar inatt. Mådde däremot dåligt igår kväll. Var så trött så jag hoppade över sista amningen, men Jonas gick över och sondmatade och hade enligt honom en ”grabbkväll” med sonen. När jag la mig så var jag så yr och mådde illa, men jag var så trött så jag somnade till slut.
Klockan 07.30 Efter frukost, den dagliga tvättningen och byte av blöja och matning och sondmatning. Sonen har legat på ” playan” i natt under solen. De hade nu på morgonen tagit bort syrgasgrimman och vi ska prova bara ha syrgaskoppen bredvid.
![]()
En trött morsa som sitter med syrgaskoppen i högsta hugg
Nu under amningen och sondmatningen provat ligga helt utan syrgas och han hållit sig på ca 92 vilket är jättebra. Så hoppas det håller i sig så vi kan slippa lite sladdar och grejor. Fick ta på honom vanliga kläder idag. Kommer fortsätta med urpumpning av brösten var 3:e timma.
Klockan 10.30 Går över och byter på honom och sedan amning, sondmatning och urpumpning av bröst. Idag ska de ta lite prover på honom, bla kromosomprovet för Downs syndrom. De har nu tingat ett familjerum till oss så det blir nog att vi flyttar över dit idag eller imorgon. Får nu öka sondmatningen till 30 ml.
Vi har idag bestämt att han ska heta Max
Nu efter lunch far Jonas iväg och handlar lite, han behöver själv några inneskor och lite andra nyttoprylar. Han ska även köpa hit lite frukost och mat som vi kan ha i kylen.
Klockan 13.00 Har fått veta att besöksförbudet pga vinterkräksjukan har upphävts så syskon och närmaste familjen får komma på besök. Ringer hem till storasyster Fanny och berättar och hon blir superglad och ropar rent JA,JA, YES.
Så vi får se vilken dag det blir aktuellt för dem att komma.
Klockan 13.30 blir hämtad av barnsköterska som meddelar att Max är hungrig och ligger och suger på läppen. Vid amningen suger han väldigt bra och en längre stund. Får veta att vi ska få flytta över till avd 56 idag och få ett rum där Jonas också kan sova. Har dock ingen toalett eller dusch i rummet, men det finns utanför. Kuratorn kommer förbi en snabbis och presenterar sig. Hon ska ordna vård av barn till Jonas och så får han spara sina 10 pappadagar tills vi skrivs ut.
Äter middag och sedan flyttar vi över våra grejor till avd 56. De har tagit lite prover på Max men de har inte kunnat ta kromosomprovet eftersom han är svårstucken då han har så högt blodvärde. Men det är ju ingen panik med att ta det provet. Han har hela dagen syresatt sig bra utan syrgas och legat över 90. Nu ikväll blir det fortsatt amning, sondmatning och urpumpning av bröst klockan 20.00 samt 23.00. Sedan ska vi försöka sova……