Går upp 02.15, men Max sover, pumpar brösten. Max är för trött att amma vid 05.00 får sondmat. Väger idag 3760 g. Idag blir det besök av sjukgymnast, och promenad.
De har kommit från röntgen och tagit lungröntgen på Max. Det var OK. Ska komplettera med ett ultraljud på hjärtat under morgondagen.
Sjukgymnasten har varit här och informerat lite grundläggande råd kring första tiden med Max. Hon rekommenderar att man då han har nedsatt muskelspänning att man försöker hålla ihop leder och muskler då man håller i han eftersom han är överrörlig i alla leder och även försöka stimulera han så mycket som möjligt genom beröring och massage samt även ändra läge på honom mycket. Kan även försöka hoppa lite med honom i knäet försiktigt vilket även stimulerar syresättningen.
Idag tar vi ut honom i vagnen för första gången kopplad till en syrgastub. Kanonväder ute och Max verkar trivas bra ute i vagnen.
Börjar idag att öva oss på att kolla sonden själva innan varje sondmatning. Börjar även idag med att Max ska äta 6 gånger per dygn istället för 8 gånger. Vilket gör att det bli 4 timmar mellan sondningen istället för 3 timmar. Ska öka maten till 100 ml med fortfarande 15 ml i avdrag om han ammar.