Lite nya grejor…

Tisdag den 23 Oktober 2007

Har fått lite nya ”sittmöbler” till Max.
Först och främst har vi fått barnstolen ”Svanen”. Det är en barnstol, typ som ”Tripp-trapp stolen. Men den här stolen har lite mer inställningsmöjligheter. Då framförallt, lite mer stöd, så att han sitter bättre. Man kan justera sittenheten. Har även ett fotstöd och ett bord, som man kan stoppa dit, och det är suveränt, nu när Max gärna sitter och utforskar alla leksaker i närmare.

Stolen kan även växa med barnet och göras om, så han kan sitta i den ända upp till 5-6 års åldern. Jag tycker stolen verkar jättefin och kommer nog passa oss bra. Är det någon som är intresserad att läsa mer kring stolen, lägger jag här in en länk till deras hemsida, där det även finns fina demovideor, hur stolen fungerar.
http://www.svan.com/index.php?type=view&pk=3

Vi har även skaffat oss en ”Bumbo stol”. Det är en gummistol, som gör att man kan sitta stadigt, innan man själv riktigt kan sitta själv. Normalt har man väl den mellan 3-6 månaders ålder. Men eftersom Max ligger lite efter i utvecklingskurvan, så är den perfekt just nu. Vi använder den bl.a framför spegeln, då vi sitter och sjunger eller filosoferar =)

Börjar nu lägga in lite bilder i ett fotoalbum. Ska lägga in från födelsen, hjärtoperationen och fram till idag. Men ni får ha lite tålamod, är dock en småbarnsmorsa, man hinner inte alltid, vad man tänkt, konstigt ?!

glad-stol.jpg
En glad Max i nya barnstolen

Har lagt ut bilder för Oktober. Bland annat lite bilder på de nya stolarna m.m.
Så kolla gärna in dem…..klicka här så kommer ni dit.