Här knapras det hårdbröd….

Fredag den 29 Februari 2008

Natten blev väldigt vandrande för min del. Somnade där väl på morgonsidan ett par timmar. Men det har gått över förväntan idag. Har hållit igång. Men det har varit jobbigt att hålla sig vaken till ”Lets Dance” och ”Så ska det låta” nu ikväll.

Vi var ner och vägde Max idag på vårdcentralen, då vi ändå skulle dit i annat ärende. För matintaget är ju inte det bästa. Så vi fick väl bekräftat att han inte gått upp något direkt på 3 veckor. Men iallfall inte gått ner i vikt.
Lillgrabben har varit ganska gnällig idag. Jag antar att det är tanden som spökar. För han har i stort sett hela handen, hela tiden i munnen. Har nu ikväll suttit med en hårdbröd smörgås och gnuggat frenetiskt i munnen. Jag antar att det river skönt.

Jag ringde barnmottagningen idag på eftermiddagen. Det var ju tänkt att Max skulle få ta andra sprutan med influensavaccinet till veckan. Men han reagerade ju ganska kraftigt sist med hög feber och har varit sjuk sedan dess. Så jag ville rådfråga, om de tycker att han ska ta den andra dosen, eller om vi ska avvakta, eftersom han fortfarande inte är riktigt pigg. Så sköterskan pratade med läkaren och hon tycker vi ska avvakta med den. Däremot vill hon att vi kommer in och så får hon lyssna på Max, då han nu varit så långvarigt förkyld. 

Vi har ikväll haft besök av ”nykomligen” i byn. En riktig snygging med mycket hårsvall. Genast kändes Max väldigt stor. Vi höll lite andan, då den lille killen började ge ljud ifrån sig, men han fick godkänt, av herr ljudkänslig :-)

Nu ligger faktiskt hela min familj i sängen. Fanny har krypit ner hos oss i stora sängen och ligger och väntar på att jag ska läsa en prinsesstidningen för henne. Så det är bäst jag skyndar mig dit…..

Lämna gärna en kommentar:

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.