Söndag den 15 Juni 2008
Vi har varit till Skellefteå på Rallycross och sovit i bussen. Eftersom Max sov hela bussresan ner igår vid 18.oo tiden, så var han ju pigg som en mört hela kvällen. Det blev inte förrän 23.30 som vi bäddade ner barnen i sina täcken och då satt ändå Max längst vaken i sängen och jollrade :-)
Men han sov hela natten. Har idag varit en intensiv och spännande dag på rallycrossbanan. Jonas har kört bra och bilen har hållt ihop. Så han tog sig till A-final. Där slutade han 2:a efter 5 spännande varv med en hel del omkörningar. Det var såååå nära att han även körde om han som låg först, men han fick lov att ge sig. Men det var ett mycket nöjt och glatt team på vägen hem.
Max har just nu fullt sjå att visa sina färdigheter med att teckna. Han ombeds hela tiden att göra sina tecken av alla, så det blir bra träning :-) Han vinkar, han kör bil, han är stark, han visar kisse, han visar Max och har även börjat att försöka med Fanny. Dessutom viftar hej vilt då man tecknar sånger i försök att hänga med.
Nu är det sängen som väntar.
Imorgon blir det besök på barnmottagningen för Max. Han ska få ta en del prover och besöka läkaren. Vi ska även titta in hos Sjukgymnasten och få en träningsboll. Sedan hinner vi nog bara hem och vända, så är det grillfest med Habiliteringen i Pite Älvdal. Spännande…..