Lekstugan inreds……

Söndag den 29 Juni 2008

 

Ja, nu var det några dagar sedan man uppdaterade bloggen. Det har varit full akti vitet hela dagar, så man är så trött på kvällarna att man orkar inte sätta sig ner och skriva.

I torsdag var vi på IKEA och det var förstås hur kul som helst. Fanny och Max fick vra hos mormor och morfar och jag for emd svärmor och svärfar på IKEA. Det var skönt att få en dag att bara tänkt på sig själv och att inte packa med sig en massa saker till barnen. På inköpslisten hade jag saker till lekstugan. Så det var roligt att gå där på barnavdelningen och lasta vagnen full av färgglada saker.

Sedan har jag och Fanny nu i helgen försökt få till det i lekstugan med övervak av Max. Så vi har väl nästan hunnit färdigt. Några småsaker är inte på plats än, men det blev riktigt mysigt. Vår lekstuga, eller man kanske säger Fanny och Max lekstuga är från början en friggeboda, så den är faktiskt ganska stor. Vi har stoppat in en sån där grön mjuk matta som man kan ha på balkonger och uteplatser och det blev väldigt skönt. Sedan finns det där inne en ribbstol, en hoppmatta (eller myshörna med luftkuddar) en liten kiosk med spis och diverse hushållsredskap, skålar och byttor och kassaapparat så man kan leka affär. Det finns bord och stolar och förvaringsmöbler. Speglar och hyllor på vägg. Har försökt anpassa så att det bara finns saker som även Max kan använda och leka med, så man inte behöver vara orolig över att släppa honom lös bland allt som finns där. Det enda som vi har satt högt upp på en hylla, är Fannys alla böcker och tidningar, som annars Max river sönder om han får tag i dem =)

Vi firade i fredags att Jonas fick semester och att Fanny äntligen fick ut sin lösa tand, som varit lös i flera månader. Hon har i veckor haft svårt att äta och har behövt skära all mat i små bitar och inte kunnat borta tänderna ordentligt. För tanden skulle förstås komma ut av sig själv, inte skulle hon sitta och ”rucka” på den, inte. Så det var nog en allmän lättnad och glädje för samtliga att den äntligen ploppade ut vid tandborstnignen på morgonen =)

Lite bättre väder i helgen. Sol men fortfarande lite blåsigt och kyligt i skuggan. Hoppas det nu ska vända. Man börjar ju få ångest över att Juni nu snart är över och ingen riktig sommarvärme än.


Måste bara sätta in en gullig bild från midsommarafton.

Max har nu sovit kanon i en veckas tid och det är så skönt. Det märks att han är inne i en inlärningsperiod. Han tittar mycket då man tecknar och vill gärna härma det man gör. Imorse då jag kom ner satt Max och Jonas i kökssoffan. Då hade Max härmat Jonas och tecknat ”Kissen sover”. Vi har idag haft en teckenkurs här ute på altanen. Vi försöker hålla oss uppdaterade i de tecken som vi lärt oss. Tycker det känns nu som att det för varje gång känns bättre och många tecken sitter där. Nu är det bara till att få alla att använda tecknena åt Max oxå. Att få in det som en vana.

Nu ska jag gå och lägga mig bredvid Max i spjälsängen. Jonas och Fanny sover inte inne i huset i natt. Utan de ”campar” i lekstugan =) De ska nämligen sova därute i natt till Fannys stora förtjusning. Ni ska tro att pappsen fick många pluspoäng av dottern då han kom med det förslaget. Så det återstår att se imorgon om de sovit gott.

Lämna gärna en kommentar:

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.