Torsdag den 23 Oktobber 2008
Åter igen en orolig natt och Max har haft feber. Fick dopa honom igen vid 02.30.
Så det blir då inget bad idag. Undrar om det ska komma något mer än feber. Det går en massa förkylningar, men vi har inte fått något sådant än.
Plusgrader igen på morgonen.
Jag undrar när smällkalla vintern ska komma? Skönt så länge den håller sig borta. Men det är lite jobbigt med kläder nu. För på morgonen ka n det vara lite kallt och så blir det varmare på dagen. Så det blir gardera sig med olika kläder på skolan. När det sedan blir kallt och vinter då är det ju lättare, då blir det ju vinteroverallen eller vinterjacka och byxor. För skickar man för varma kläder idag, då är risken stor att tösen bara tar av sig dem på dagen.
Började läsa boken ” Prins annorlunda” igår.
Mycket man känner igen i början av boken. Alla känslor och besök och turer hit och dit. Det blir intressant att läsa vidare då grabben blir äldre. Men det känns även lite nervöst/spännande varje gång man läser om äldre barn, för då får man en liten inblick hur vår framtid med Max kommer att se ut.
Gääsp…så trött jag är.
2 Nätter utan så mycket sömn är lite jobbigt. Vi får försöka göra en myspys dag idag.
Hoppas förstås att Max ska pigga på sig under dagen.