Juldagarna över….

Söndag den 28 december 2008

Nu har jag inte skrivit på några dagar. Det blir inte mycket tid över, då hela familjen är hemma =)

julafton1Julafton blev mysig.
På morgonen började barnen med att titta vad tomten hade lämnat för paket under natten i deras ”julstrumpa”.
Fanny fick en korsordsbok att pyssla i och Max fick en massa små verklighetstrogna djur. Roligast för Max var nog dock att öppna själva julklappen =)

 julafton3

julafton2

Uppklädda och fina väntar barnen på vårt julaftonsfrämmande.

Max har stjorta, slips och
slipover dagen till ära =)

Här busar han i sängen med
alla kuddar.

julafton4

Julafton blev
även väldigt
matglad.  Jag
tror det är
den dagen på
året då man
känner sig
absolut mest
mätt =)

  

julafton5

Här smaskas
det hej vilt….

… men som vanligt blir det en massa mat över. …

Men efter ha ätit det några dar, blir man gode less. Så igår var det stor rensning i kylskåpet. Det var rent gott med korv och makaroner till middag =)

julafton6
Här sitter familjen samlad i soffan och väntar på att någon ska knacka på dörren och fråga om det finns några snälla barn…..

…och tänka sig, efter en stund så knackar det och det är den där filuren med vitt skägg =)
julafton7
I år kom Tomten från Överkalix !!!!
En stor och ganska grov i mun. Han var otroligt snabb och var effektiv =) Först när jag såg honom och hörde honom, tänkte jag, få se nu, Max blir säkert rädd. ….

julafton8

Men icke sa nicke.
Han bara peka på honom och var glad. Han ville dra honom i skägget. Han både hälsa honom i handen och gav honom en kram (!!) Så det var ju jättekul.

 

julafton9

Oj, vad snälla barnen hade varit.
Vardagsrummet var fyllt med paket. Så det tog ett tag innan Fanny och Max hade tagit sig igenom pakethögen. Max var nog mest nöjd över en städvagn med en egen dammsugare och en trumma med trumpinnar. De har han lekt med mycket under dessa dagar. Han har även fått en gåvagn, bilar och lekmatta med djur, som han oxå gillar.

dammsugare

Här leker han med dammsugaren.
Men den låter ju, så hörselkåpor på =)

Fannys bästa julklapp tror jag blev dvd:n Mamma Mia. Mammsen blev lika glad, eftersom jag inte hade sett den. Så på juldagen satt vi hela familjen och såg den i soffan. Den var bra! Jag fick en jättefin julklapp av pappsen och mina barn, nämligen en ny liten och nätt digitalkamera. Så nu måste man bara bli kompis med den och lära sig alla finesser.

Annandagen for vi in till stan en sväng. Vi hade planerna på att fara på Barnens Hus förFanny hade fått pengar och ville köpa något och så hade vi tänkt köpa en barngrind till trapppen, men det var STÄNGT!
Typiskt. Så det blev en fika på stan och titta lite på annat folk på mellandagsrean. Sedan var vi ut och hälsade på Max & Fannys kusiner på Nötön. Jättekul att träffa alla. Även min  andra bror med familj var där. Max gillade nog mest mötet med deras lille hund Berra. Han tecknade hund, länge efter.

Fanny kände sig dock lite hängig igår, så få se hur det utvecklar sig. Mormor blev nämligen däckad i influensa på juldagen. Så det går en massa otrevligheter i byn. Hörde att även magsjukan härjar på. Usch!

Lämna gärna en kommentar:

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.