Vilken härlig dag!
Kanonväder med några minusgrder och strålande sol!
Fanny slutade idag tidigt på skolan och kom hem efter lunch. Så då hon klev av skolbussen på gårdsplanen stod jag, Max och Mormor redo.
Redo för att gå på picknick!
Planen var att först pröva sparklådan till Max på sparken. Men när vi skulle hämta sparkarna, så hade det rasat från garagetaket, över sparkarna, som låg begravda!
och då menar jag begravda. Fanns inte en chans, att loss dom :-)
Så vi fick ändra lite planer och tog istället barnvagnen. Så det blev en promenad in på en skogsväg och sedan vidare in i skogen på skoterspår.
Jo, det gick faktiskt bra att skjuta barnvagnen där. Skoterspåren var hårda och fina. Så till slut hittade vi en solig plats, där vi slog oss ner för medhavd fika.
![]()
Fanny och momor mumsar i härlig, strålande sol
Det smakar nog aldrig så gott med kaffe och fika, som ute i det fria.
Fanny hittade en stor sten i skogen som hon testade klättra på. Hon hann även lura ut mormor i djupsnön, så hon höll på bli fastnande :-)
Max han somnade under den lite ”skumpiga” och lagomt vaggande färden till utflyktsmålet. Så han sov genom hela picknicken :-)
Nu hoppas man på flera och många sånna här fina dagar framöver!!!!
Max har inte varit så vidare på att äta idag och lite gnällig. När jag, efter vi kommit hem, kollade tempen, eftersom han verkade lite varm (fast jag trodde de röda kinderna bara berodde på den friska luften) så hade han ju feber. Han har varit lite snorig idag, så det är väl något sånt igen, då kanske?
Nu verkar ju infektionerna, lite börja avlösa varann. Vi som har klarat oss så länge.
Men, men så länge det stannar med lite förkylning, så är det ju en baggis.