I morse lämnde jag Max med lite gråt på dagis.
Men det hade gått över direkt. Men han hade varit lite mer stillsam och tog tillfället i att att vandra lite från famn till famn ett tag. Men efter ett päron på fruktstuden, fick han ny energi och körde hårt resten av dagen=)

Här sitter han och kör och mekar traktor tillsammans
med en annan pojke på avdelningen.

Max resurs Ingela berättar:
”När vi skulle gå ut lade jag fram mina kläder på golvet innan jag plockade fram Max kläder. Snabbt som ögat drar han på sig mina sockar och vinkar ”hejdå”.
Här kommer fler bilder från dagis i veckan.
Här är två bilder
från samlingen som
de har på dagis varje dag.
De samlas kring denna tavla,
där barnen får stoppa sig
själva i en ficka och sätta
namnet under.
Jag kommer inte att lägga ut några andra barn här på bloggen, så att ni vet. Jag suddar ut ansikten och namn om det skulle förekomma på bilden.
Här är det fröken Anna som visar Max var han ska sätta fast sitt namn.

När bilden och namnet är på plats får Max dra ett nytt barn från Annas hand, som i sin tur ska komma fram och göra samma procedur.
Här kommer dock
en bild där vi fått
tillåtelse att ha med
kompisen V på bilden.
De hade så skoj med
att rulla boll till
varandra.
Man ser hur roligt
Max har. Han älskar
bollar och skulle nog
kunna sitta hur länge som helst om andra orkade =)
Max resurs Ingela berättar:
”Idag på samlingen drog ngn kortet med sången ”bom bom bom bom låter stora trumman, tick tack tick tack klockan går, dripp dropp dripp dropp regnet faller sakta, dunk dunk dunk dunk hjärtat slår”.
Anna och jag teckade till.
Sedan drar Max ett kort med tio röda hjärtan på, Han tittade på sitt dragna kort några sekunder och tecknade ”hjärta”. Anna och jag bara slog händerna för våra egna hjärtan och sade samstämmigt ”men åhhhh…. Han tecknar hjärta!”. Han är så söt när han gör det så ens eget hjärta smälter :-)
Kan meddela att han kunde inte tecknet hjärta innan. Han snappade upp det från låten innan ”dunk dunk dunk dunk hjärtat slår”… )

Cowboyhatten är jättebra tycker Max,
den kan dra efter sig i ett snöre.

Och så ett kort när han tar på sig
overallen och vill gå ut igen.
Han diggar att vara ute. tecknet för ”ute” tecknar
han många gånger hemma under en dag.
Ingela har i veckan varit och hälsat på en annan förskola där de jobbar med tecken som stöd. Hon tycker det var givande och har fått en del tips och ideér. Ingela har nu fotat alla barnen och personalen och de har även ordnat med personliga tecken till alla. Så nu har vi fått hem bilderna, så vi kan träna med Max på vad alla heter. Det blir kul!
dagis och så är de bara bäst!!!
Men Max är verkligen ingen man ska ta för givet och tro ”att så här gör han” ”sånna här rutiner har han”. Speciellt inte då det gäller sovandet. För idag var jag helt inställd på att han slocknar i bilen hem från dagis. Men icke. Han Satt och babblade i sängen i säkert en timme, innan han behagade sig lägga sig ner och sova. Det var ju roligare att bädda apan som sover med honom =)
Han har dock varit lite ”knähund” här hemma på eftermiddagen och lite snorig. Mmmm…jag undrar om det är något som spökar i kroppen.
Han är bara för go den där gossen, vilket charmtroll!! Vilket hjärta skulle inte smälta…jag bara undrar?? Jag har blivit fast för din sida…det är lika spännande varje dag att läsa om era bravader, bara så du vet!! Ha en bra helg!! // Anna
Kul att veta, Anna =)
Trevlig helg på dig oxå!
/ Anna