Onsdag den 20 Maj 2009
I helgen som var så blev det en del syskonlek och syskonmys.
Jag tycker det var så mysigt då barnen bäddade ner sig i den stora trägungan vi har mellan ett par björkar på gården. Jag hade länge ”trånat” efter en sån gunga, som man sett i så många utländska filmer, då de har dessa på verandan. Det är morfar som har snickrat den till oss för några år sedan och den är så härlig på sommaren, för då blir det en härlig skugga under hängbjörkarna, lite som en koja.
Barnen låg både och myste i gungan ……
(kolla in gullarmen från Max runt Fanny)
…och sedan låg de även och tittade upp mot lövverket på björkarna och kikade om de såg några fåglar. Jag kan själv tycka det är skönt att ligga där och bara titta upp bland de maffiga björkarna och grenar och löv som hela tiden rör sig litegrann.Det är rofyllt på något sätt.
Sedan la de sig åt varsitt håll och jag gungande dem. När Max då fick tutten, så höll han på att somna. Så det blev dax för middagsvilan =)
Bästa tiden är väl nu oxå, innan alla småkryp kommer, såsom myggor, knott, flugor och bremsar. De förstör mycket av sommaren tyvärr….



Vilka härliga bilder på härliga ungar :) Det ser mysigt ut och vet du vad som genomsyrar alla dina bilder på barnen?! Deras kärlek tillvarann, det syns hur mycket dom tycker om varandra!
Ha det bra och passa på att gunga du oxå, snart är alla smådjur här på allvar!
KRAM/Vera